Po konzultacích řekli

„Lenko, pro mě jste člověk, který mi umožnil se v 37letech znovu narodit, začít žít nový pro mě mnohem lepší život“

„Děkujeme za přednášku Generální úklid života, jste pro nás inspirativní element a budeme z přednášky čerpat ještě hodně dlouho!“

Více …

Ženy a peníze

napsala: Lenka Černá

Jak přistupují dnešní ženy k penězům? Odlišují se od těch v minulém století, nebo jsou vlastně úplně stejné? V mnoha aspektech se ženy značně změnily oproti minulosti. Díky menšímu vlivu církve již nejsou „příčinou vyhnání z ráje“ a nenesou na sobě velké břímě těch, které zavinily ono vyhnání. V mnoha aspektech však ženy zůstávají stále stejné. A jednou z oblastí jsou právě peníze. Přesto, že mnohé bojují za rovnoprávnost, zůstávají v nefunkčních manželstvích jen kvůli finanční závislosti na svém partnerovi, bojí se investovat nebo si říci o zvýšení platu.

Ať jste vy, ženy, zastánkyněmi rovnoprávnosti žen či nikoliv, ráda bych vás seznámila s výsledky, které vydala americká společnost  National Center for Woman and Retirement Research:

  • 47% žen ve věku nad 50 let je svobodných (jsou tedy finančně zodpovědné samy za sebe)
  • 50% manželství končí rozvodem
  • během prvního roku po rozvodu klesne životní úroveň žen o 73%
  • ze starších lidí žijících v chudobě jsou 3 ze 4 právě ženy
  • 7 z 10 žen bude v určité době svého života žít v chudobě
  • 90% žen během života ponese celkovou odpovědnost za své finance, a přesto v nich nemá 79% žen jasno
  • pouze 20% žen bude v důchodu zabezpečeno

Osobně považuji tyto statistiky za otřesné a alarmující. Jak sami vidíte, přesto, že jsou dnes ženy pokrokové a snaží se být rovnocenné s muži, finanční inteligence a strategické uvažování o vlastním zabezpečení jim schází. A čím je to způsobeno?

  1. Necháváme peníze na mužích

Mnoho žen si prostě myslí, že kasu by měl doma držet muž. Bojí se převzít odpovědnost za vlastní zabezpečení a roli živitele rodiny přenechává partnerovi. Stačí jim kreditní karta a přístup/ společnému účtu. Mnohé ale nepočítají s pouhou 50% šancí, že jim manželství vydrží a nerozvedou se (pokud operuji s 50% rozvodovostí v ČR).

  1. Myslíme si, že peníze jsou složité

Akcie, obligace, aktiva a rozpočty. Kolik žen je dnes ve výkonných manažerských funkcích a pracuje s takovými pojmy? Mnoho z nás si myslí, že investovat peníze a vydělávat více než průměrnou mzdu se rovná pohádce. Máme strach s penězi hýbat a riskovat. Máme pocit, že akciový trh a nemovitosti jsou tvrdou hrou vysokých byznysmenů. A díky tomu se ani nesnažíme do světa financí proniknout. Přitom statistiky ukazují, že ženy jsou mnohdy lepší investoři než muži.

  1. Zažíváme nepříjemné emoce při práci s penězi

Na ulici nebo v obchodech můžete být často svědkem vyhrocené diskuse páru o tom, co koupit a co ne. Jak se musí šetřit a co si zase paní koupila za zbytečnost. Odlišné chování v oblasti financí často vede k hádkám a neshodám v partnerských vztazích. Není proto divu, že nemáme chuť bavit se s partnery o tom, jak vydělávat více peněz, nebo samy nemyslíme na vlastní zabezpečení. Peníze se pro nás stávají nepříjemným tématem a jsme raději, když se o ně nemusíme zajímat.

  1. Jsme tak vychované

Vraťte se zpět do svého dětství a vzpomeňte si, co jste slýchaly o penězích? Jak řešili peníze vaši rodičové a prarodičové? Byla zde společná kasa, důvěra a dostatek peněz? Nebo vaše máma stále chtěla peníze a otec říkal, že má kapsu prázdnou? Vaše finanční chování do značné míry závisí na tom, co jste viděly a slyšely jako malé doma. U žen je to ve většině případů „starý model“ – muž drží kasu a žena prosí o peníze, nebo žena se stará o rodinu a manžel vydělává. Zůstáváme tak s dětmi doma, utíkají nám postupy v práci, nemůžeme pracovat déle a postupovat v kariérním žebříčku.

  1. Nemyslíme na budoucnost

Muži mají v oblasti financí jednu velkou výhodu: nepoužívají u čísel emoce, ale logiku. Dokážou tak dobře plánovat budoucnost, aniž by do ní zahrnovali vztah. Dokážou operovat s myšlenkou, že „je jednou žena opustí“ nebo „si najdou někoho jiného“. Tuto alternativu si žena snaží nepřipouštět, a proto neplánuje budoucnost bez partnera. To přispívá k tomu, že po rozvodu se snižuje životní úroveň ženy o 73%, u mužů se natolik nesníží.

Pochopila jsem, že finanční nezávislost patří k tomu nejdůležitějšímu, co žena může v životě získat. Díky ní totiž může prožívat vztahy beze strachu, že přijde nejen o partnera, ale i o životní úroveň. Díky ní může vychovávat děti dle svého, dělat takovou práci, která ji baví, a v neposlední řadě si může dovolit vše, po čem touží, aniž by se musela někoho ptát.

Přečtěte si také:
Žena a emoční závislost
Překážky na cestě za bohatstvím
Největší chyby před třicítkou

Objednejte si komplexní audio program Aleše Kaliny a Lenky Černé o talentu

Objednejte si DVD záznam z přednášky Aleše Kaliny „Odhalte svůj talent“

PDF verze (klikni pravým a ulož jako)

Doporučujeme: Škola pro ženy.cz LenkaCerna.cz |

Copyright © 2015  MindCorp s.r.o. | O společnosti | Ochrana osobních údajů | Volná místa |

rss