Po konzultacích řekli

„Lenko, pro mě jste člověk, který mi umožnil se v 37letech znovu narodit, začít žít nový pro mě mnohem lepší život“

„Děkujeme za přednášku Generální úklid života, jste pro nás inspirativní element a budeme z přednášky čerpat ještě hodně dlouho!“

Více …

Sebeúcta dokáže i vydělávat peníze

napsal: Aleš Kalina

Jak se dnes cítíte? Jaké myšlenky se vám honí hlavou? Co je pro vás dnes důležité? Jít do práce, uspokojit šéfa, nakoupit pro vaše blízké, navařit manželovi, dohlédnout na děti a jejich úkoly? S čím se budete zabývat během následujících dnů? Kdo je pro vás samotné ten nejdůležitější? Mnozí odpoví pánbůh, jiní děti, manžel, rodiče, pes. Jen málokdo ale řekne: já sám.

Mnozí nás učili „Miluj bližního svého jako sám sebe“ či „Cti otce svého a matku svou“ a nutili nás stále brát ohledy na kdekoho. Již nás ale nikdo neučil, jak milovat sám sebe, jak si vytvářet hodnotný postoj k sobě, jak sám sebe postavit na piedestál a pochválit se za to, jak jsme dobří.

Bez této znalosti a zkušenosti sice můžeme druhé uspokojovat, milovat a ctít, nicméně pokud jsme sami trosky, neukojení, prázdní, plní nepořádku, stresu, těžkostí a nemocí, co komu chceme dávat?

Pramen, který má málo vody, nepřeteče přes svůj okraj a nebude zavlažovat své okolí. A pokud je tak slabý, že nemá ani dostatek sil produkovat vodu pro sebe, zasmrádne. A to přesně se stává mnoha lidem. Jsou tak vyčerpaní poskakováním kolem svého okolí, že už nemají ani dostatek sil produkovat vodu pro sebe samé. Ve výsledku vyschnou.

Jen se na to podívejte, kolik životem přetékajících lidí kolem sebe vidíte? Mám pocit, že právě naopak jsme obklopeni těmi, kteří natolik uspokojují všechny okolo, že už nemají dostatek sil na uspokojování sebe a zasmrádli. Plní nepříjemných myšlenek, obviňování, výčitek, chudoby a nemocí se plazí životem v domnění, že se to snad jednou změní. Promluvte si s lidmi v důchodu. Nezmění.

Již od dětství je nám často opakováno, co bychom všechno měli a neměli. Co musíme dělat, aby maminka byla spokojená a tatínek nadšený a babička dále vozila vajíčka a dědu netrefil šlak a strejda nepřišel o tetu a tetička se ze strejdy nezbláznila. Ve výsledku se dětský mozek hezky postupně naplnil programy s jedním jmenovatelem. Nejprve musím uspokojit všechny kolem a pak nakonec někde hodně vzadu sebe.

Životní práce při koučinku mi ukazuje, že všechny lidské problémy mají společný základ: nedůvěra v sebe, nedostatek lásky k sobě, nejasný pohled na své kvality a hodnotu. Emoční rovnice „Nemám žádnou hodnotu“ a „Jsem k ničemu“ se vyskytuje až u 70% klientů.

Pracoval jsem s jedním mužem, který mi tvrdil, že až vydělá milion korun, bude šťastný. Tak pracoval a pracoval a pracoval skoro 15 let v práci, kterou neměl rád a neuspokojovala ho. Stejně ale stále pracoval v domnění, že shromažďováním peněz si jednou vytvoří životní styl, po němž toužil. Neustále hledal cestičky k rychlému zbohatnutí, aby si konečně mohl uspokojit svoji potřebu toužebného životního stylu. Peníze, které vydělal, pak svěřil „slibnému“ investičnímu fondu a prodělal. Nakonec se vyskytl znova na startovní čáře, aby dalších deset let musel usilovně pracovat.

Poradil jsem mu, že tudy cesta nevede. Ať si nejprve uvědomí, jaké vnitřní pocity chce naplnit, jakmile svůj milion vydělá a začne je uspokojovat hned teď. Ať si uvědomí, že žádná suma peněz mu nedá ten úžasný vnitřní klid pramenící s toho, že sám sebe povýší nade všechny a začne sám sebe ctít na prvním místě. Pochopil, že jako troska může zůstat troskou i se svojí vysněnou sumou.

Tento člověk dále pochopil, že své potřeby může uspokojovat okamžitě. Našel si jinou práci, kterou začal miloval, udělal si na sebe více volna, začal sportovat a opět hrát na hudební nástroje, s čímž pro nedostatek času a stresu přestal. Později byl ve své práci povýšen a získal více peněz. Své skladby si začal nahrávat a dokonce ho později oslovilo i jedno filmové studio a některé z nich koupilo. Ke svému milionu se dostal, ale jinudy než si na začátku plánoval. Co ale bylo zajímavé, že když ho získal, již na svém životním stylu nepotřeboval nic měnit.

Vše je o tom, kým jste a jak se vidíte. Jste sami před sebou králové a královny nebo shnilé vyšumělé prameny? Kým jste sami před sebou? Kdo vlastně jste vy sami? Jakou máte před sebou hodnotu?

Povyšte sami sebe do stavu šlechticů, rozmlaťte okovy, vyhlaste svobodu. To můžete udělat jedině vy sami a už nikdy nečekejte, že to udělá někdo jiný za vás. Nikdo jiný, společnost, vláda, peníze, manžel, děti, soused, doktor, nikdo nikdy z vás neudělá to, co můžete právě vy ze sebe udělat hned teď.

PDF verze (klikni pravým a ulož jako)

Doporučujeme: Škola pro ženy.cz LenkaCerna.cz |

Copyright © 2015  MindCorp s.r.o. | O společnosti | Ochrana osobních údajů | Volná místa |

rss