Po konzultacích řekli

„Lenko, pro mě jste člověk, který mi umožnil se v 37letech znovu narodit, začít žít nový pro mě mnohem lepší život“

„Děkujeme za přednášku Generální úklid života, jste pro nás inspirativní element a budeme z přednášky čerpat ještě hodně dlouho!“

Více …

Jak finančně vzdělat vaše dítě

napsal: Lenka Černá

Na začátku našeho života je pro každého z nás automatické přijímat zadarmo stravu, bydlet v teplém domově a dostávat od rodičů nové oblečení, když si jej s kamarády venku roztrháme. Až když začneme peníze vydělávat, většinou zjistíme, co kolik stojí a že k financím nemůžeme přistupovat lehkovážně. Paradoxní je, že v době, kdy se o naší finanční budoucnosti rozhoduje, o tom vlastně vůbec nevíme. Fakt, kolik peněz máme na účtu  totiž nezávisí ani tak na našem úsilí po 18. roku života, jako na tom, co jsme od rodičů doma slyšeli, co jsme zde viděli a co jsme se od našich blízkých naučili.

Pokud jste dnes v pozici rodiče, určitě by bylo dobré vaše děti finančně připravit tak, aby v životě uměly s penězi pracovat.

Nestrašte je s vyděláváním peněz

Není potřeba dítěti neustále připomínat, že se mu v dospělosti změní řád a jednou si na sebe budou muset vydělat. Zkuste pozitivnější přístup, například jej nalaďte, jak to bude fajn, když bude vydělávat, kolik peněz chce a že to záleží jen na něm, kolik peněz bude mít. Motivujte vaše dítě, že díky své chytrosti může patřit mezi bohaté. Informace typu „Počkej, až dospěješ, budeš si na to muset tvrdě vydělat“ jsou pro dítě zcela zbytečné. Jen ho nechte, ať si dětství a dospívání užije, na to má nárok.

Ukažte mu, že peníze mají svoji cenu

Sice není dobré vaše dítě ohledně financí demotivovat, na druhou stranu by mělo určitě vědět, že peníze nějakou hodnotu mají a že takzvaně nerostou na stromech J Jediný způsob, jak si uvědomit hodnotu peněz je, si peníze vydělávat. A tak se nebojte vaše dítko zapojit i do vaší práce, dávejte mu drobnou administrativu nebo jiné práce a domluvte se s ním na jeho platu.

Naučte ho základům finanční inteligence

Problematiku vzdělávání dětí z hlediska financí výborně popisuje R.Kiyosaki v jeho knihách o finanční inteligenci. I vy zkuste vaše dítko naučit, co jsou to aktiva a pasiva, jak funguje finanční trh a co jsou to daně. Pokud si nevíte rady, stačí nakoupit příslušnou literaturu, například knihu: Bohaté dítě, chytré dítě od výše zmíněného R.Kiyosakiho.

Správně jej finančně naprogramujte

Jistě jste již několikrát četli o emočním programování a vzniku Emočních rovnic, které mají vliv na naši životní spokojenost. Emoční rovnice se objevují i v oblasti našich financí a vznikají nám během dětství většinou ty negativní než pozitivní. Více o emočním naprogramování v oblasti financí najdete ve článcích na Mujvztah.cz – výchova dětí

Buďte pro ně vzorem

Pokud jste sami finančně neúspěšní, jak k vám může vaše dítko vzhlížet? Není nic lepšího, než když vezmete své dítě do vlastní firmy a pocítí zde vaši důležitost. Nebo když jej vezmete do práce, ve které jste úspěšní. Pozitivně jej můžete motivovat a ukázat mu, že píle ve škole a správné myšlení jej mohou dovést k finanční nezávislosti.

Přečtěte si také:
Pomoc, můj blízký pije
Proč se děti netrápí?

Stáhněte si:
E-kniha „Praktický průvodce rozvodem“
E-kniha „Domácí násilí“

Objednejte si CD Aleše Kaliny „Základní principy výchovy dětí“

 

PDF verze (klikni pravým a ulož jako)

Doporučujeme: Škola pro ženy.cz LenkaCerna.cz |

Copyright © 2015  MindCorp s.r.o. | O společnosti | Ochrana osobních údajů | Volná místa |

rss