Jak se zbavit podezírání ve vztahu?napsala: Nikola Šmorancová Už to, že ve vztahu podezíráte, je známkou toho, že partnerovi prostě nevěříte. Buďto k tomu máte pádný důvod nebo vám mozek hlásí, že by se něco mohlo s jeho náklonností stát. Prohledáváte partnerovi mobil, kontrolujete jeho kapsy, emailovou schránku a čicháte k jeho košili, jestli náhodou nevoní jinak, než jste zvyklí? Není ta nejistota hrozný pocit? Zeptejte se sami sebe, proč vlastně nedůvěřujete a proč tímto nepříjemným pocitem jménem „Podezíravost“ trpíte. Jaké mohou být důvody toho, že ve vztahu podezíráte?
Lidé, kteří nevěru zažili, myslím tím, že byli někým podvedeni, mají v tomto ohledu samozřejmě zvýšenou citlivost. Stačí jim málo a už partnera podezírají a vyptávají se ho “ Kde jsi s kým byl a proč?“ jejich myšlenky jsou upřeny na to, že by se ta situace mohla opakovat a vlastně se ve vztahu permanentně bojí. Proč tomu tak je?Náš mozek je zázračný počítač, který si všechny jak vědomé, tak podvědomé vjemy pamatuje. Přesně ví, kdy máme strach mít a za jaké situace. To znamená, že když se například muž podívá na hezkou ženu, jeho partnerce kráčící vedle něho může mozek hlásit: “ Pozor, tady může nastat problém“ a pochybnost je na světě.
Ten, kdo již v životě někomu nevěrný byl a partner mu na to přišel, si dovede živě představit, jak tato situace vypadá. Každý na toto nepříjemné zjištění reaguje samozřejmě jinak, ale vesměs z toho podvedení lidé mají podobné pocity, které jsou často dosti skličující a stresující. Kdo tedy nevěru spáchal, je si vědom toho, co by musel sám prožívat, kdyby se do role podvedeného dostal. Prožíval by podobné pocity a nepříjemné emoce jako ten člověk, kterému nevěrný byl! Trpěl by např. depresemi, neustále by se o vztah bál, nechtěl by partnera nikam pouštět samotného, byl by až chorobně žárlivý, neustále pod tlakem apod. To přeci nikdo nechce zažít!
O primárních autoritách jsme již několikrát psali a víme, že dítě chápe jednání a myšlení svých rodičů jako absolutní pravdu, nemá ještě možnost si myšlenky uspořádat samo a tak to, co vidí a slyší, si jeho mozek ukládá, jako ANO – pravda. To, co si nevyhodnotí jako „pravda“, neuloží do své paměti. Naše hlava totiž nechce pracovat s daty, která nejsou pravdivá či aktuální. To znamená, že pokud jako děti vidíme, že si jsou rodiče nevěrní či je jeden podveden, hned jsou emoční rovnice na světě. Můžeme mít zapsané v emoční části mozku následující Emoční rovnice: – Nevěra je odporná ER mají 2 zákony Zákon bolesti a slasti – náš mozek nás tlačí do činností, kde je předpoklad příjemných emocí, naopak se chce vyvarovat nepříjemného a ochránit nás, abychom neprožívali to, co sami nechceme. A jak se tedy zbavit podezírání ve vztahu?Jediný spolehlivý způsob je ten, že si vyhledáte a otočíte negativní Emoční rovnice (postup naleznete zde). Sledujte pozorně své chování a projevování emocí a pečlivě si zaznamenávejte, jak se v dané situaci, v tomto případě „podezírání“, chováte a co vlastně sami cítíte. Vše si zapisujte, dávejte si věty do rovnic a začněte si je podle návodu otáčet. Na závěr:Nenechte se trápit svými nepříjemnými pocity a začněte problém řešit ihned! Odkládáním nic nespravíte. Sedněte si společně s partnerem a proberte vaši situaci, svěřte se mu se svými pocity a s tím, že na sobě chcete začít pracovat. Pokud cítíte, že by partner na sobě měl také ledacos zlepšovat, taktně mu to naznačte. Nechcete přeci žít s pocitem podezíravosti napořád! Přečtěte si také: Stáhněte si: |
Doporučujeme: Škola pro ženy.cz LenkaCerna.cz |
Copyright © 2015 MindCorp s.r.o. | O společnosti | Ochrana osobních údajů | Volná místa |