Po konzultacích řekli

„Lenko, pro mě jste člověk, který mi umožnil se v 37letech znovu narodit, začít žít nový pro mě mnohem lepší život“

„Děkujeme za přednášku Generální úklid života, jste pro nás inspirativní element a budeme z přednášky čerpat ještě hodně dlouho!“

Více …

Kam na dovolenou?

napsala: Lenka Černá

„Pro skvělou dovolenou stačí 3 věci – dobrý parťák, kreditní karta a dobrá nálada“

Hurá, je tu zase volno, poflakování, mořský vzduch a tuna ryb! Sluneční paprsky nám barví kůži, jód stříká z uší, cestovní horečka za dveřmi! Slovo dovolená ve většině z nás vzbuzuje radostné pocity. Než ale ulehneme do sluncem rozehřátého písku a necháme se omývat blahodárnou slanou vodou, musíme vyřešit, kam vlastně na dovolenou jet. A zde může být pro některé z nás kámen úrazu. Výběr dovolené totiž do značné míry ovlivňuje pohodu na ní. A hrůzné nemusí být jen samotné vybírání dovolené; i výsledek, tedy samotná dovolená, může být více než „pohodu narušující“.

Abyste byli FURT v pohodě i na dovolené, seznamte se s faktory, které pohodu na vaší dovolené nejvíce ovlivňují. Až poté půjdete do své oblíbené cestovní kanceláře nebo zapíchnete prst na mapě, budete již vědět, podle čeho vybírat a na co si dát pozor.

S cestovní kanceláří, nebo na vlastní pěst?

Věřím, že někteří z vás již mají dovolenou naplánovanou. Pro ty z vás, kteří stále váhají: „ Chcete využít služeb cestovní kanceláře, nebo vyrazíte na vlastní pěst?“ Vzhledem k mé praxi v cestovním ruchu využití cestovní kanceláře doporučuji dvěma typům cestovatelů: první skupinou jsou rodiny s dětmi, druhou skupinou jsou lidé nehovořící ani jedním světovým jazykem. Pokud zvolíte služby cestovní kanceláře, dbejte na následující:

 • Chtějte vidět pojištění dané cestovní kanceláře
 • Nechte si ukázat fotografie ubytovacího zařízení od klientů, nikoliv jen v katalogu
 • Podívejte se na recenze ubytovacího zařízení od nezávislých cestovatelů (doporučuji celosvětový cestovatelský portál www.tripadvisor.com)
 • Pokud jedete na „last minute“, počítejte s téměř 100% jistotou, že nebudete mít hotel, který požadujete (pokud jej chcete, musíte si zakoupit zájezd s časovým předstihem)
 • Nechte si vysvětlit obchodní podmínky CK (tak malé písmo jen tak nepřečtete)
 • Zjistěte si předběžnou hodinu odletu (to lze jen v případě last minute) – někdy může být odlet pozdní, přílet brzký a ztratíte tím 2 dny z dovolené
 • Využijte raději služeb specialisty na danou zemi; cestovní agentury zpravidla prodávají vše, ale nemají speciálně proškolené pracovníky

Cestování na vlastní pěst je více dobrodružnější a doporučuji je převážně lidem svobodným, s možností dovolené i mimo hlavní sezónu. Na co byste u tohoto typu cestování měli dbát?

 • Pokud chcete cestovat z místa na místo, rezervujte si na své cestě alespoň záchytné ubytování a nenechávejte vše “napospas osudu“ , v hlavní sezóně nemusíte ubytování na místě vždy sehnat
 • Rezervujte si hotely přes zahraniční systémy (např. www.expedia.com , www.booking.com), nejlépe přímo na internetové stránce hotelu – zaplatíte cenu bez jakýchkoliv přirážek zprostředkovatelů
 • Vybraný hotel prověřte na cestovatelském portálu (viz výše – www.tripadvisor.com)
 • V případě, že cestujete autem, zjistěte si poplatky za dopravu v daných státech (některé státy mají vysoké mýtné), odjíždějte z ČR mimo špičky (pátek odpoledne, sobotní výměnné turnusy, neděle navečer)
 • Zjistěte si, kdy jsou v daném státě (a ve státech přilehlých) svátky a volna – vyhnete se tak davům a ucpaným silnicím

Na co si dát pozor při výběru ubytování?

Špatný výběr ubytování vám může způsobit nepříjemné komplikace, na co tedy dávat pozor?

 • Destinace – to nejdůležitější! Primárně vybírejte podle toho, jaký národ je vám sympatický. Energičtí Italové, líní Řekové, zcela odlišní Egypťané?
 • Strava – hotel vám poskytne servis a více si odpočinete. Apartmán poskytuje volnost, ale připravte se na více starostí s nákupy apod. Pokud si chcete skutečně odpočinout, mějte zaplacenou alespoň snídani
 • Velikost hotelu – máte rádi klid? V tom případě se nežeňte do velkého komplexu. Některé hotely jsou vyloženě rodinné, jiné děti do 15 let dokonce zakazují
 • Poloha hotelu – jste sportovně založení a nevadí vám chodit na pláž? Chcete být v rušném centru, nebo na klidném předměstí, v přírodě? Zjistěte si, kde se hotel nachází a také, zda se kolem něj nestaví! Některé cestovní kanceláře uvádějí vzdálenost hotelu od moře chybně, ověřte si informaci přímo na stránkách daného hotelu.
 • Pokoje – některé pokoje nemusí být automaticky orientované na moře. Také mohou být menší, než je uvedeno v katalogu. Pokud jedete s dětmi a nemusíte šetřit – mějte oddělené pokoje.

Co budete na dovolené dělat?

No to je otázka, že? Odpočívat přece! Každý má však o odpočinku odlišnou představu. Někdo odpočívá při potápění, lezení po horách, někdo spánkem a jídlem. Ještě před odjezdem si uspořádejte rodinnou poradu a pobavte se o svých představách o dovolenkových aktivitách. Dohodněte se na nákupu příslušného vybavení ještě před odjezdem (míč, ploutve, karty, stolní hry) nebo rezervujte potřebné (auto, kola, loď, lísky do muzeí). Obhlídněte terén kolem vaší lokality a zjistěte všechny možnosti, které poskytuje. K obhlížení terénu doporučuji použít nadčasový satelitní program od společnosti Google.com – http://earth.google.com/ ,  ve kterém si prohlédnete lokalitu jako na dlani, úžasné a zadarmo.

A možná by to chtělo…

.. se před dovolenou pojistit (pro ty největší zapomnětlivce doporučuji www.evropska.cz – pojistíte se on-line a ihned)
.. zkontrolovat auto
.. zkontrolovat platnost dokladů (propadlý pas den před odjezdem není příjemné zjištění)
.. zkontrolovat platnost a limity kreditních karet

Dovolená by pro vás a pro vaši rodinu měla být magickým zážitkem, na který budou všichni vzpomínat spoustu dalších let. Je zdrojem nezapomenutelných, veselých a spojujících okamžiků. Pokud však dovolenou špatně zvolíte, můžete místo radosti a odpočinku strávit dovolenou zcela odlišnou od svých představ. Proto její přípravu nezanedbávejte a plánujte ji tak, abyste se na ní nejen vy, ale i vaši blízcí, cítili v pohodě.

Přečtěte si také:
Hodina denně navíc
Mobbing na pracovišti

Stáhněte si:
CD „Odhalte svůj talent“

PDF verze (klikni pravým a ulož jako)

Doporučujeme: Škola pro ženy.cz LenkaCerna.cz |

Copyright © 2015  MindCorp s.r.o. | O společnosti | Ochrana osobních údajů | Volná místa |

rss