Po konzultacích řekli

„Lenko, pro mě jste člověk, který mi umožnil se v 37letech znovu narodit, začít žít nový pro mě mnohem lepší život“

„Děkujeme za přednášku Generální úklid života, jste pro nás inspirativní element a budeme z přednášky čerpat ještě hodně dlouho!“

Více …

Pět největších vysávačů ve vašem vztahu

Kdo z nás by nechtěl zažívat harmonický partnerský vztah? Všichni hledáme ten ideální protějšek, na který jednoho dne narazíme, a doufáme, že je to „konečně on/ona“. První půlrok je jako sen, chemie pracuje, nová a neosahaná těla, vyprávění životních příběhů dlouho do noci, milé esemesky a drobné dárky. Půlrok však uběhne jako voda a nastávají první reálné životní scenérie. Již nejsme jako v závěrečné scéně amerického romantického filmu, řešíme návštěvu rodičů, nákup, rýmu. Najednou se začínají objevovat i první spory. Jak budeme řešit placení v restauraci? Proč chceš zase jet k tvé matce? Jakým tónem to se mnou mluvíš? Témata těchto debat  se často opakují. Pojďme se tedy podívat, co nám nejčastěji pohodu v našem vztahu kazí:

Moje rodina, tvoje rodina

Stali se partnerovo rodiče vašimi nejlepšími přáteli? Jásejte, jste jedni z mála, kterým se to podařilo. Včleňování do rodiny toho druhého je první zátěžovou situací vašeho vztahu, pokud se u jeho rodičů nebudete cítit dobře, nejenže to vycítí a vznikne mezi vámi komunikační blok, ale také se jeho/její rodina stane častým střetem vašich debat a zájmů. Jen si představte, když bude chtít vaše tchýně dvojdomek, aby své potomky měla i nadále pod kontrolou, bude s vámi chtít jet na dovolenou a určitě přesně ví jak vychovávat svá vnoučata.

Tip na překonání:

Před první návštěvou se s partnerem dohodněte, jak dlouhá přesně návštěva rodičů bude. Raději se dohodněte na odpolední hodinové setkání než na týdenní dovolenou, na tu budete mít v budoucnosti jistě příležitost. Během návštěvy buďte maximálně přirození, partnerovo rodiče nekoušou a jistě vás chtějí poznat takové jací jste. Skončila první návštěva tragicky? Nebo výborně? V obou případech je dobré si návštěvu s partnerem zhodnotit. Pokud jste se cítili nepříjemně, je dobré definovat proč a také se dohodnout jak v budoucnosti situaci řešit.

Co to o vašem vztahu vykazuje:

Nezapomeňte, že váš partner je obrazem jeho rodičů a je dost pravděpodobné, že to, co jste u nich viděli po 20 letech manželství, objevíte za pár let i u svého partnera.

Mé peníze, tvé peníze

Ať jste chudí či bohatí, peníze a nakládání s nimi budete se svým partnerem řešit denně. Počítejte s tím, že pokud nebudete schopní se dohodnout, kdo bude platit nákupy a jak bude každý přispívat do vašeho rozpočtu, stanou se peníze jedním z oblíbených témat vašich hádek a výčitek. Podívejte se na konkrétní vysávače vašeho společného hospodaření:

Placení v restauraci, kavárně – ON za vás nechce platit, ONA si chce nechat vše zaplatit

Nákupy jídla domů – ONA – platím je pouze já protože vařím, jemu přijde plná lednice automatická

Nájemné, složenky – ON – platím více já, protože tak je to prý správné

Pohonné hmoty – ON – platím já, ale ONA jezdí také, přitom nepřispívá

Nevlastní Děti – ONA, ON – živím jeho/její děti z prvního manželství při jejich pobytu u nás přes víkend, týden 

Tip na překonání:

Nebojte se o penězích mluvit, naši rodiče to moc nedělali a je to špatně. U každé oblasti se dohodněte, jakým způsobem budete placení řešit a sepište si všechny dohody písemně. Vždy se snažte myslet na to jak to bude vám příjemné a neustupujte jen ze strachu, že se váš názor vašemu partnerovi nebude líbit. Všechny účtenky za jídlo a kavárny si evidujte, pište si na ně kdo platil a na konci měsíce náklady vyúčtujte. Můžete si z vyúčtování udělat příjemný okamžik a vzájemně se odměnit například dobrou večeří nebo vzájemnou masáží.

Co to o vašem vztahu vykazuje:

Mluvit o penězích je pro fungování vztahu prakticky životně důležité. Uvědomte si, že pokud bude váš vztah pokračovat další roky a desetiletí, budete řešit zásadnější rozhodnutí týkající se peněz (koupě bytu, auta, hypotéka..) a pokud nebudete schopni o financích komunikovat, můžete se oba dva dostat do nepříjemných situací.

Premenstruální syndrom

Možná si nyní říkáte jak tato čistě ženská záležitost patří do partnerských nesouladů. Ženy ví, muži tuší. Ačkoliv se to nezdá, premenstruální syndrom je a vždycky bude náročnější období nejen pro ženy, ale i pro jejich partnery. Na základě změny hladiny hormonů jsou totiž všechny ženy v tomto období citlivější na poznámky, které obvykle jindy berou s přehledem, bezdůvodně pláčou, jsou paranoidní, trpí bolestmi hlavy, prsou, podbřišku. Je tedy zcela jasné, že během tohoto období dochází k často zbytečným hádkám a neporozumění, které by za normálního stavu nenastala.

Tip na překonání:

Vy muži, komunikujte a nebojte se. Ženy oproti mužům prožívají během jediného měsíce 4 různá stádia hladiny hormonů ve svém těle a je nutné aby s tímto faktem každý muž operoval. Je to součást partnerského života mluvit o čistě ženských záležitostech. Vy, jako žena, pokaždé, když pociťujete náznaky premenstruálního syndromu, informujte o tomto stavu svého partnera. Stačí jedna předem dohodnutá věta typu: „Pozor, jsem více citlivá“. Vy, jako muž, si uvědomte, že v těchto dnech musíte být vůči partnerce ohleduplnější a citlivější. Rozhodně si z jejího stavu nedělejte legraci a ani nebuďte vulgární, v ženském světě je tento typ narážek nepřípustný. Spíše dejte partnerce najevo, že vám její stav není jedno a snažte se jej pochopit.

Co to o vašem vztahu vykazuje:

Pokud jste schopni o menstruaci a premenstruálním syndromu komunikovat, máte vyšší vztahovou inteligenci a váš vztah je pravděpodobně funkční.

Ženský pláč versus mužská letargie

Ona sedí pláče v sedě, mumlaje výčítavě: „Ty mě vůbec nemáš mě rád“. On sedí tiše vedle ní a kouká před sebe, ochromen záplavou ženských emocí, neschopen slova. Jsem přesvědčena, že každý z nás se v této situaci ocitl, ať jste muž či žena. Ženský pláč je v mužském světě něco jako noční můra. Mužská letargie je v ženském světě něco jako mor. Druhého děsí a ubíjejí. Ona by chtěla objetí a pochopení, on by chtěl mít vedle sebe normálního jedince a ne usmrkanou hysterku. Jak z toho ven? Znát cestu je nutnost. Pokud se totiž nenaučíte tyto chvíle zvládat, následkem může být postupné citové ochlazení z obou stran.

Tip na překonání:

Nepočítejte s tím, že se vám během plačtivé scény podaří celou záležitost vyřešit. On vás neobejme, ona se nezačne chovat racionálně. Je tedy dobré nechat její emoce odeznít a dohodnout se, že si o všem popovídáte později. Je dobré z místnosti odejít a maximálně se soustředit na sebe – jít cvičit, číst si, pracovat, prostě co vás baví. Nezakopávejte však celou záležitost pod postel. V momentě kdy ženské emoce odezní, snažte se přijít na důvod, proč se tak vaše partnerka chovala. Co jí ublížilo? Jak se u toho cítila? Připomnělo jí vaše chování někoho jiného? Nechte jí vypovídat, neskákejte jí do řeči. Poté to samé udělejte vy. Každý z vás by měl mluvit maximálně 5 minut. Pak se dohodněte, jak budete příště situaci řešit a dohodu si napište na papír, který si schováte a budete si na něj psát i další dohody.

Co to o vašem vztahu vykazuje:

Ženský a mužský svět je prostě trochu odlišný. Každý muž by si měl ale uvědomit, že je správcem ženských emocí a ten který ví jak na ně, má u žen vyhráno. Nebojte se tedy ženských emocí a buďte trpěliví. Vy, ženy, pochopte, že váš partner jedná racionálně a neví co to jsou emoce a pláč. Pokud vám váš vztah stojí za to, jistě najdete společnou dohodu. Bez dohod se v partnerství neposunete dále.

Tvůj bývalý, tvoje bývalá

Stojí vám vlasy hrůzou na hlavě, když vypráví o jejich společné dovolené před lety? To je pochopitelné. Každý z nás chce být pro svého partnera ten jediný a nikomu není zrovna příjemné si představovat jak váš partner hladil a miloval někoho jiného. Co ale s otravnými myšlenkami, které jsou stejně tak příjemné jako komár u ucha? A co s otravnou bývalou přítelkyní, která neustále telefonuje a žadoní o jeho návrat?

Tip na překonání:

Uvědomte si, že váš partner je s vámi proto, že s vámi CHCE být. Pokud mu budete zakazovat mluvit o svých bývalých partnerech nebo ztropíte hysterickou scénu pokaždé když se s nimi bude chtít stýkat, postavíte tím pomyslnou zeď ve vaší komunikaci. Váš partner totiž nebude mít chuť vám vyprávět zážitky s minulosti (samozřejmě protože jsou spojené s ní / ním) a pokud se bude chtít se svým bývalým partnerem sejít, jistě to udělá i bez vašeho svolení. Rozhodně tedy partnerovi nechávejte maximální svobodu jak v jeho řeči tak v jeho konání. Žárlivost je pouze známkou nedůvěry a nedůvěra do kvalitního partnerského vztahu nepatří.

Co to o vašem vztahu vykazuje:

Pokud jste schopni o vašich bývalých partnerech hovořit, ve vašem vztahu panuje důvěra v druhého a tím pádem je váš vztah funkční. Kromě toho vám nehrozí návrat k vašemu bývalému partnerovi, proč byste to také dělali, když se nyní cítíte dobře a můžete se svobodně vyjadřovat?

Pokud následujících 5 vysávačů zvládnete, budete se ve vašem partnerském vztahu cítit lépe. Váš vztah je jako dům, pokud o něj nebudete pečovat, začne chátrat a jednoho dne se zhroutí. Nezapomeňte ale, že vám ten druhý musí stát za to. Bez svolení vašeho srdce zde nepomůžou žádné dohody ani poučky.

Doporučujeme: Škola pro ženy.cz LenkaCerna.cz |

Copyright © 2015  MindCorp s.r.o. | O společnosti | Ochrana osobních údajů | Volná místa |

rss