Po konzultacích řekli

„Lenko, pro mě jste člověk, který mi umožnil se v 37letech znovu narodit, začít žít nový pro mě mnohem lepší život“

„Děkujeme za přednášku Generální úklid života, jste pro nás inspirativní element a budeme z přednášky čerpat ještě hodně dlouho!“

Více …

Tři typy lidí, kteří nám znepříjemňují život

Během našeho života se každý z nás potká se specifickým typem lidí, kteří nám život spíše znepříjemňují než zvelebují. Ať už pracujete ve službách, obchodě či jste vysoce postavený manažer, jistě jste se s takovou osobou setkali. Je silně kritická, používá silné manipulační techniky, vyhrožuje vám právníky a soudy a přes váš původní dobrý záměr, jste najednou zlý lotr. Proč jsou vůbec mezi námi lidé, kteří tuto potřebu mají? A jak setkání s nimi přežít?

Morální soudce

Tento typ lidí své okolí neustále upozorňuje na chyby a nedodržování pravidel. Většinu času tráví na internetových fórech a serverech či tráví čas psaním emailů a upozorňováním na porušení jakéhokoliv předpisu či pravidel. Jejich kritické chování je však pouze druhotným projevem jejich zranění. Pod skořápkou věčného kritika se skrývá druhý člověk, který získává upozorňováním na nedostatky jiných pozitivní pocit důležitosti. Ve většině případů se jedná o jedince, kterým bylo v dětství dáváno najevo, že nejsou dostatečně chytří či nevyhovují vysokým nárokům svých rodičů či později partnerů. Kritikou získávají pocit důležitosti, který jim schází.

Jak si s ním poradit?

Berte tento typ lidí jako své učitele. Naučte se v těchto situacích chovat příjemně a snažte se druhou stranu neobviňovat, spíše ji pochopit. Pokud jste doopravdy chybu udělali, alespoň o ní víte. Poděkujte jim za to, příště si na ní dáte pozor. Pokud obviňování přetrvává, komunikaci s člověkem ukončete s návrhem osobního projednání.

Zlý křikloun

Je všude slyšet a pokud mu nevyhovíte, čeká vás sprcha hlasitých výčitek a obvinění. Většinou je potkáte, pokud pracujete ve službách, zákaznickém centru a zrovna se vám podařilo jim prodat vadný přístroj či vaše služba nebyla úplně odpovídající. Pamatujte, že křik dospělého je pouze volání o pomoc. Je to pouze druhotný projev nedostatku lásky v dětství. Křikem opět dochází k uvolnění a navození pozitivní emoce.

Jak si s ním poradit?

V žádném případě se ho nesnažte překřičet! Na křiklouny platí pouze jedna technika a tou je mlčení. Mlčením mu tzv. nastavujete obraz sebe samého, po nějaké době s křikem ustane, protože vy jeho hněv svými argumenty nebudete rozpalovat. Až po odeznění tedy začněte s argumenty a snažte se druhou stranu nabádat ke společnému řešení. Ptejte se, jakým způsobem chce situaci řešit. Pokud dojde k dalšímu křiku, odmlčte se  znovu.

Zatvrzelý obhajovač svých pravd

Jistě jste se již setkali s člověkem, který si hájil svojí pravdu i když bylo evidentní, že ji nemá. Tento typ lidí vám nikdy nepřizná, že se mýlil a většinou si za svojí pravdou stojí i za cenu totálního zesměšnění u svého okolí. Proč ale někteří lidé nedokážou přiznat svojí chybu? Odpovědi naleznete opět v jejich dětství. Je pravděpodobné, že byli často zesměšňováni, pokud se ve svých názorech mýlili či něco udělali špatně. V dospělosti poté zažívají negativní emoce u přiznání svých chyb a proto je ve většině případů raději nepřiznají.

Jak si s ním poradit?

S tímto typem lidí toho mnoho nezmůžete. Pokud pro vás záležitost není životně důležitá, odkývejte mu jeho pravdu. Vám se uleví a jemu také.

O mezilidské komunikaci toho bylo napsáno mnoho, přesto se den co den setkáváme s lidmi, kteří základní pravidla vztahové inteligence neznají. Přitom jsou tak jednoduchá. Více naslouchejte než mluvte, nesuďte a hledejte v lidech to dobré. Každý dělá to nejlepší co umí a pokud se ve vašem světě někdo chová neurvale či nepříjemně, věřte, že sám si toho vědom není.

Stáhni si PDF verzi

Doporučujeme: Škola pro ženy.cz LenkaCerna.cz |

Copyright © 2015  MindCorp s.r.o. | O společnosti | Ochrana osobních údajů | Volná místa |

rss