Po konzultacích řekli

„Lenko, pro mě jste člověk, který mi umožnil se v 37letech znovu narodit, začít žít nový pro mě mnohem lepší život“

„Děkujeme za přednášku Generální úklid života, jste pro nás inspirativní element a budeme z přednášky čerpat ještě hodně dlouho!“

Více …

Co na začátku vztahu nepoznáte

napsala: Lenka Černá

Jste na začátku vztahu a myslíte si, že ten druhý je pro vás konečně ten pravý? Jste v sedmém nebi a všem přátelům říkáte tu krásnou větu: „Byli jsme si souzeni a od začátku oba dva víme, že k sobě patříme“. Byla bych nadšená, kdyby se všem taková věta vyplnila a naše vztahy nekončily v 53% rozvodovým řízením. Jak je ale tedy možné mít na začátku pocit, že ke mně druhý nenávratně patří a přitom za několik let s danou osobou být v rozvodovém řízení či před rozchodem? Vždyť jste si byli souzeni! Podívejme se dnes na fakta, která na začátku vztahu nerozeznáte a přitom jsou důležitá pro váš vztah.

Obsah hlavy vašeho partnera

Jistě si říkáte, co na tom potřebuji znát. Nějak přemýšlí, má nějakou práci a nějak se chová. Není to ale tak jednoduché, jak se zdá. Každý z nás je nějakým způsobem vychováván a nosí ve své hlavě takzvané emoční naprogramování, které zásadně určuje naše chování, skutky a tedy náš život. Pokud jsme měli výchovu z jakéhokoliv důvodu negativní, v našem životě se budeme spíše trápit než si ho užívat. Pokud se o emočním naprogramování chcete dozvědět více, podívejte se na www.emocni-rovnice.cz . Pokud se tedy s někým seznámíte, vstupujete do jeho života, který však má jistá pravidla a cesty, kterými půjde.

Jak zjistit, na čem jsem?
Pokud si chcete partnera trochu proklepnout, jak na tom se svým obsahem hlavy je, stačí mu položit následující jednoduchý testík (zkuste to udělat třeba v legraci – jednoduše jste si kvíz někde přečetli..). Tak tedy:

  1. Máš 4 životní oblasti – práce, vztahy, zdraví, peníze
  2. A máš nějakou náladu, tu si ohodnoť od 0-10 (0-nejhorší, 10-nejlepší)
  3. Nyní si řekni, jakou máš dlouhodobou (poslední rok) náladu v těchto oblastech?

Mozek vašeho nového partnera jasně řekne, jaký život vlastně žije. A co to pro vás znamená? Například, pokud bude mít v práci 3 a ve financích také – jaký společný život budete žít? Věčné stížnosti na nespokojenost v práci a na nedostatek peněz? Doopravdy máte pořád pocit, že jste si souzeni?

Chování ve špatné náladě

Chodíte spolu po restauracích, kinech a zábavách. Jaký je ale váš partner, když ho bolí hlava, má problémy nebo musí řešit něco, co nechce? Je nevrlý i na okolí, je rozmrzelý nebo se naopak umí problémům postavit a čelit jim s optimismem. Jeho špatné nálady na začátku prostě nepoznáte, ty ale jistě jednou přijdou. Kromě toho přístup k řešení problémů a schopnost se vyrovnat s vlastní nepříjemnou náladou jsou základní parametry zdravého vnitřního světa osobnosti.

Jak zjistit, na čem jsem?
Možná se vám budou zdát mé praktiky divné, ale proč je na začátku nerisknout pro jistotu, že žiji s tím správným či správnou? Já osobně doporučuji si zahrát trochu divadlo a například partnera navštívit v době, kdy vám napsal, že mu není nejlépe nebo že nemá na nic náladu. Udělejte mu překvapení a uvidíte, jak bude reagovat.

Chování za dveřmi domova

Hodně často si moji klienti při schůzkách stěžují, že jejich partner je ve společnosti úplně jiný člověk než doma. Mezi lidmi jedna velká zábava a doma? Tam je tichý, mrzutý a nic neříká. Pokud jste spolu pár týdnů, jistě spolu ještě nebydlíte a zažíváte právě toho zábavného nebo zábavnou, nikoliv tu mrzutou doma. To poznáte, až když si partnera nastěhujete do bytu a berete vztah vážně.

Jak zjistit, na čem jsem?
Velice jednoduše, vyražte si sami dva na více než 3 dny někam, kde nejsou žádní lidé, žádná zábava ani žádné aktivity. Budete jen sami dva například na chalupě. Jsem si jistá, že hned uvidíte, jaký je váš partner společník o samotě bez možnosti bavit a zabavit se.

Chování k rodičům a dětem

Pokud váš vztah od začátku berete vážně, jistě si připouštíte i variantu, že jednou tento tvor bude otec či matka vašich dětí. Jak ale zjistit jeho chování k dětem a rodině?

Jak zjistit, na čem jsem?
Jednoduše, neodmítněte co nejdřívější schůzku s jeho či jejími rodiči. Uvidíte, jakým stylem byl partner vychován a je velice pravděpodobné, že takto bude vychovávat i vaše vlastní děti. Nadechněte se atmosféry doma, takovou budete mít i vy s ním/s ní. Někdy se může stát, že vychováváme děti odlišným stylem než naši rodiče, ale je to pouze v případech, že nás výchova od rodičů trápila, nesnášeli jsme ji. Zkuste se tedy partnera zeptat, co mu ve výchově rodičů vadilo?

Chování v oblasti zdraví

Dle mého názoru velice důležitá oblast, na kterou byste měli od začátku hledět. V jedné knize jsem četla velice trefný citát: „Nikdy si neberte muže, kterému je jedno, co jí“. Pokud se totiž o sebe nestaráme, necvičíme, nejíme zdravě, do jaké míry si sami sebe vážíme? Nakolik se máme rádi, pokud jsme ochotni si z těla dělat skládku? Podle přístupu ke zdraví jistě poznáte, jaký partner ve skutečnosti je a zda miluje sám sebe. Nezapomeňte, že pokud nemá rád sám sebe, nemůže mít rád ani ostatní!

Jak zjistit, na čem jsem?
Myslím, že zde to není tak těžké. Jen si všímejte, co má partner na talíři a také se zajímejte o to, zda sportuje a jak často. Jistě můžete brát v potaz i jeho váhu, která jasně ukazuje, zda jí zdravě a střídmě.

Další skryté hrozby

Je více aspektů, které na začátku vztahu neodhadnete, pro jistotu ale uvádím některé další, na které je nutné si dávat pozor:

  • Správa financí
  • Emoční inteligence (jak vyjadřuje své pocity, komunikace o emocích, citlivost vůči problémům druhého)
  • Potence kariérního růstu (jaké cíle v kariéře má)
  • Rodinné dědičné choroby
  • Dluhy !

Vím, že první měsíce vztahu bývají ty nejkrásnější. Ve srovnání s celým životem jsou příliš krátké na to, abyste se jimi řídili ve výběru partnera. Zkuste tedy na chvíli odhodit ty růžové brýle a začněte se alespoň v těch základních oblastech koukat na partnera reálně. Jistě se vám to vyplatí.

Materiály, které vám také pomohou:

CD 7 metod pro výběr životního partnera
30 partnerských testů

PDF verze (klikni pravým a ulož jako)

Doporučujeme: Škola pro ženy.cz LenkaCerna.cz |

Copyright © 2015  MindCorp s.r.o. | O společnosti | Ochrana osobních údajů | Volná místa |

rss