Po konzultacích řekli

„Lenko, pro mě jste člověk, který mi umožnil se v 37letech znovu narodit, začít žít nový pro mě mnohem lepší život“

„Děkujeme za přednášku Generální úklid života, jste pro nás inspirativní element a budeme z přednášky čerpat ještě hodně dlouho!“

Více …

Kam se podělo mých 10.000.000?

penize
Pokud jste průměrný Čech, tak vám během života projde rukama okolo 10 milionů korun. Všichni tedy již milionáři jsme. Problém je však v tom, že tyto obrovské peníze utratíme za nicotnosti a po několika letech při pohledu kolem sebe se nám zdá, že stále nemáme nic.

Nikdo nás během let neučil jak zacházet s penězi, i když jsou jednou z nejdůležitějších složek našeho života. Nikdo nás nikdy neučil základní pravidla peněz. Naši kantoři nás horlivě poučovali, kolik srážek spadne v Brazílii, a tvrdě nám vkládali do hlavy informace o kdejakém bezvýznamném literátovi. Důležitost těchto informací skončila dnem zkoušek. Finanční inteligenci potřebujeme skoro celý život a nikdo ji nikde neučí. Jak je to možné?

V jaké společnosti to vlastně žijeme, když nám do hlav vkládá kde co, a to, co je tak důležité, opomine? Důsledkem této neznalosti je, že jsme finančně debilní. A jak se to projevuje? Neumíme s penězi zacházet. Žijeme od výplaty k výplatě. Stále si půjčujeme na zbytečnosti a následně se pak utápíme v dluzích.

To, co o penězích víme, jsme posbírali postupně během života, většinou za velmi nepříjemných okolností. Prvním zdrojem informací byla rodina. Tam jsme slyšeli a viděli praktický postoj k financím. Nezaujatě jsme sledovali, jak se máma s tátou chovají v oblasti peněz. Jak plánují, jak utrácejí, jak si užívají. Jejich postoje se staly prvními zápisy do naší poznámkové knihy s nadpisem Finanční gramotnost.

Pak jsme sledovali příklady svých přátel a vstřebávali informace z knih. Prakticky jsme ale postupovali metodou pokus omyl a od života dostali mnoho tvrdých ran. To, co jsme se naučili, bylo většinou vytrženo z kontextu a nemělo praktický charakter.

Peníze patří do jedné ze čtyř oblastí životního prožívání. Jejich správný management se nemalým dílem podílí na našem pocitu pohody. Není proto divu, že některé z našich velkých životních radostí i nepříjemných zklamání pocházejí právě z tohoto kvadrantu.

Abychom i v tomto kvadrantu prožívali pohodu, musíme mít nad svými financemi kontrolu. Musíme je přinutit, aby nám sloužily, a ne abychom sloužili my jim. Většina věcí je na tomto světě za peníze. Pokud jich máme méně, než potřebujeme, je to stejné, jako by nám chyběl vzduch. Nemáme dostatek k základním prožitkům a osobnímu rozvoji.

Otázky kolem peněz sehrávají i podstatnou úlohu v oblasti vztahů. Lidé se kvůli penězům hádají a dokonce se i rozvádějí. Je proto nesmírně důležité se naučit, jak peníze vydělávat a jak je udržet. Nemá cenu se naučit je jenom vydělávat. Mnozí z nás vydělávají stovky tisíc měsíčně, a stejně stále nemají na svých účtech nic.

Jiní zase dokáží z peněz, které jim protékají rukama, část uspořit a rozmnožit a to ve srovnání s průměrným člověkem i několikanásobně. Pracují snad lépe a výkonněji? Ne, pouze znají zákonitosti peněz. Peníze jsou hrou podle pravidel. Když je znáte, vyhráváte. Když ne, prohráváte. O ničem jiném to není.

První pravidlo, které vás dnes chci naučit, je pravidlo přehledu. Toto pravidlo učí, že vždy musím vědět, kolik utrácím a za co, a kolik vydělávám.  Praktickým pomocníkem je vedení soukromého rozpočtu. Sbírejte si všechny účtenky a na konci měsíce si sečtěte všechny své výdaje a rozdělte je například do kategorií jídlo, drogerie, nájem, inkaso, splátka úvěrů, relax a dovolená, nájemné a ostatní. Poté, co získáte přehled o svých útratách, si stanovte měsíční povolené útraty, tzv. rozpočet. Další měsíc si opět sbírejte účtenky a proveďte své součty. Měli byste se vejít do svého rozpočtu.

Nyní se podívejte na své příjmy, které vám chodí každý měsíc na účet, odečtěte od nich svůj plánovaný rozpočet a dostanete svůj měsíční zůstatek hotovosti. Tuto částku vynásobte 12 a dostanete své úspory za jeden rok.

Kolik vám zůstane za deset let? Málo? Nezoufejte, alespoň to víte již teď. Máte dvě možnosti. Buďto si zvýšíte své příjmy nebo snížíte výdaje. Jiná cesta neexistuje. Osobně doporučuji se zamyslet nad tím, jak zvýšit své příjmy o 100% při zvýšení svých výdajů o 30%. Zkuste dnes přemýšlet, jak zvýšit své příjmy alespoň o 20%. 

Objednejte si nové CD Aleše Kaliny „7 kroků k získání bohatství“

Přečtěte si také: I peníze dokáží rozložit dobrý vztah

PDF verze (klikni pravým a ulož jako)

Doporučujeme: Škola pro ženy.cz LenkaCerna.cz |

Copyright © 2015  MindCorp s.r.o. | O společnosti | Ochrana osobních údajů | Volná místa |

rss