Po konzultacích řekli

„Lenko, pro mě jste člověk, který mi umožnil se v 37letech znovu narodit, začít žít nový pro mě mnohem lepší život“

„Děkujeme za přednášku Generální úklid života, jste pro nás inspirativní element a budeme z přednášky čerpat ještě hodně dlouho!“

Více …

Manželská krize

napsala: Lenka Černá

Do naší partnerské poradny každý měsíc přicházejí noví klienti, kteří procházejí manželskou krizí. Jsou to většinou čtyřicátníci, kteří žijí ve vztahu více než dvacet let, a po takové době společného soužití se dostávají na životní rozcestí. Jejich vztah je citově chladný, s partnerem si nemají co říci a každý má své zájmy i přátele. Na druhou stranu se však bojí opustit vztah, do kterého investovali více než dvacet let, obávají se rozdělení majetku i budoucí „rozdělené“ výchovy dětí. Jednoduše nevědí, zda ve vztahu zůstat, nebo jej opustit, jakou cestu mají zvolit. Přinášíme vám základní pravidla řešení manželské krize.

 

Podívejte se na příčiny manželské krize

Prvním důležitým faktem, který klientům zmiňuji je, že krize ve vztahu nevzniká ze dne na den. Každý vztah se přece vyvíjí a manželská krize vždy má nějakou příčinu. Tou většinou bývá:

 

 • Špatně zvolený partner (nekompatibilní vztah)
 • Nedostatečná komunikace mezi partnery
 • Sexuální nesouhra
 • Nevěra
 • Emoční závislost jednoho z partnerů

 

Stejně tak je dobré si uvědomit, že za krizi ve vztahu nemůže jen jeden partner. Vztah je o dvou, nikoliv o jedné osobě. Pokud vám byl partner nevěrný, jistě k tomu měl nějaký důvod a něco mu ve vztahu nevyhovovalo. Nedostatečná komunikace jednoho z partnerů bude mít stejně tak určitý důvod, většinou jím bývá strach z odmítnutí či ponížení  druhým.

Zjistěte, zda jde manželství vůbec opravit

Prvním východiskem pro řešení manželské krize je rozhodnutí, zda ve vztahu zůstat či nikoliv. Mnoho mých klientů trápí bezesné noci plné přemítání o všech potenciálních možnostech, řeší, zda ve vztahu zůstat či odejít. Dokud však finální rozhodnutí neučiní, spánek se jim nenapraví. Pokud chcete zjistit, zda je zde nějaká možnost vztah opravit, musíte si vy i váš partner položit následující otázku:

 

Stojí ti to za to se mnou zůstávat ve vztahu a začít na něm pracovat?

 

Tato otázka je pomyslným základem vašeho vztahu, bez kladné odpovědi nemá smysl budovat další patra. I když vy budete chtít na vztahu pracovat, pokud váš partner nikoliv, nemá budování žádný smysl. Jeden na to prostě nestačí.

 

Začněte s nápravou vztahu

Pokud jste se oba dva shodli na tom, že jeden druhému stojíte za to, čeká vás minimálně půl roku práce, abyste svůj vztah napravili. Pokud si myslíte, že na to stačíte sami, tak se mýlíte. Pokud jste krizi nevyřešili sami dodnes, jak ji chcete nyní vyřešit stejnými kroky? Najměte si zkušeného odborníka pro oblast mezilidských vztahů, který by s vámi měl udělat následující:

 

 • S každým zvlášť analyzovat křivku vašeho vztahu
 • Zmapovat příčiny vaší manželské krize
 • Zjistit negativní Emoční vzorce v oblasti vztahů
 • Sepsat s oběma domácí ústavu (partnerské dohody)
 • Naučit vás komunikovat o problémech – řešit hádky
 • Pomoci stanovit  pravidlo 3x a dost pro dodržování domácí ústavy
 • Pravidelně s vámi řešit aktuálně vzniklé problémy a nedorozumění

 

Opusťte vztah

V případě, že jste se svým partnerem nekompatibilní, nedoufejte pořád v nápravu a vztah opusťte. Věřím, že to není jednoduché rozhodnutí a je bolestivé pro oba, myslete však na svoji dlouhodobou pohodu. Sice budete nyní prožívat nepříjemné období, za rok však budete rádi, že jste tento krok učinili. Neotálejte také s rozvodem a majetkovým vyrovnáním. Čím déle budete tyto nepříjemné kroky protahovat, tím déle se nebudete cítit vypořádaní s minulostí, potažmo nebudete dobře spát.

 

Upřímně, překonat manželskou krizi není ani jednoduchou ani krátkodobou záležitostí. Zažila jsem nesčetněkrát prohry i po měsících práce, nepřekonatelné bolesti z minulosti, které bránily mým klientům druhému odpustit a žít společně. Zažila jsem však i šťastné konce, ušetřené peníze za rozvod a děti v úplné rodině. V těchto případech platilo to nejdůležitější – oběma to stálo za to.

Překonejte manželskou krizi pomocí našeho koučinkového programu

Přečtěte si také :

 

Hypotéka pečetí vztah

 

Praktický průvodce rozvodem

PDF verze (klikni pravým a ulož jako)

Doporučujeme: Škola pro ženy.cz LenkaCerna.cz |

Copyright © 2015  MindCorp s.r.o. | O společnosti | Ochrana osobních údajů | Volná místa |

rss