Po konzultacích řekli

„Lenko, pro mě jste člověk, který mi umožnil se v 37letech znovu narodit, začít žít nový pro mě mnohem lepší život“

„Děkujeme za přednášku Generální úklid života, jste pro nás inspirativní element a budeme z přednášky čerpat ještě hodně dlouho!“

Více …

Vychovejte ze svých dětí šampióny

napsala: Lenka Černá

Každý z nás má jedinečný talent, který je potřeba v životě využívat. Pokud uplatňujeme své talentové vlohy, práce se pro nás stává jednoduchou a zábavnou hrou, nikoliv celoživotním denně se opakujícím osmihodinovým utrpením. Mnozí z nás hledají talentové vlohy až v dospělosti a cítí se jakoby ztraceni na své životní cestě. Práce je již neuspokojuje, avšak kariérně jsou již zařazeni do určité oblasti činnosti nebo odvětví. S přibývajícím věkem (i když nikdy není pozdě!) je těžší a těžší přeorientovat se v oblasti práce na zcela jiný obor, stát se najednou lékařem, i když celý život pracuji v marketingu..to není změna jednoduchá.

Pokud dnes máte malé dítko nebo se teprve na rodičovství chystáte, měli byste si uvědomit, že jste zcela zodpovědní za rozvíjení talentových vloh svého dítěte. Vy jste strůjci jeho pracovního štěstí, a to v plné míře. Proto se domnívám, že je důležité vědět, jak dítě pozitivně ovlivnit právě v oblasti jeho talentu. Přináším vám pár postřehů, jak z vašeho dítěte vychovat šampióna (v jakémkoliv oboru).

Jak vlastně talent v dítěti poznat?

Děti jsou v oblasti talentu nejlepšími žáky. Jednoduše dítě nechte dělat, co samo chce, a jen ho při činnosti pozorujte. Vidíte, že si rádo kreslí? Nebo je energické a pořád by si házelo míčem? To vám jistě už něco napoví – je orientované buď uměleckým nebo sportovním směrem. Zvládá od dětství čísla? Zpívá si u televize? Talentové vlohy dítěte lze rozdělit do základních oblastí:

Oblast umělecká – dítě si rádo zpívá, kreslí, předvádí se, mluví do zrcadla

Oblast pohybová – dítě je aktivní, rádo se hýbe, hází předměty, tančí

Oblast intelektuální – dítě rádo poznává, rychle se učí čísla, čtení a hodně se vyptává

Nyní, když máte jasno v oblasti talentových vloh, můžete podle nich dítě přihlásit do zájmových kroužků:

Oblast umělecká – divadelní kroužek, pěvecký sbor, kreslení, hudební nástroj

Oblast pohybová – sport podle oblíbené činnosti dítěte, taneční kroužek

Oblast intelektuální – skauting, jakýkoliv kroužek, kde dítě uplatňuje intelekt (šachy, matematický kroužek apod.)

Pozorujte je při vybrané činnosti

Nepočítejte s tím, že všechny kroužky budou vaše dítě bavit. Sice se na začátku nadchne, ale po několika měsících ztratí chuť pokračovat. V tomto momentě musíte zjistit příčinu ztráty jeho motivace. Může se totiž stát, že vaše dítě má pouze špatné vedení. Nenuťte ihned dítě pokračovat a ptejte se ho, proč ztratilo zájem. Špatné vedení kroužku je nejčastější příčinou ztráty zájmu dítěte! Někdy tedy stačí změnit „ústav“ a najít mu takového učitele, který jeho talent bude rozvíjet. Nejlepší volbou je zapsat dítě do více kroužků a pozorovat, na který se těší nejvíce, o kterém nejvíce mluví. Sice je krátkodobě zatížíte, ale dobře rozpoznáte, v jaké činnosti by se mělo primárně rozvíjet.

Vyberte jednu hlavní činnost a do té dejte maximum

Americké studie ukázaly, že pokud chcete být v něčem doopravdy dobří, musíte danou činnost trénovat 10 000 hodin. Je tedy jasné, že vaše dítko bude muset pár let dřít, aby se stalo špičkou daného oboru. Pokud bude navštěvovat kroužků pět, ani v jednom nebude vynikat. Vyvarujte se tedy extrémního zatížení a vyberte společně jednu aktivitu, do které investujete čas i peníze. Nezapomeňte, že definitivní rozhodnutí je na dítěti, a nechtějte z něj udělat Federera, pokud samo nechce. Buďte dítěti rádcem, který mu ukáže stinné i dobré stránky činnosti. Rozhodnout se však musí samo.

Jeden z tisíce, nebo mezi nejlepšími?

Vaše dítě může hrát dobře tenis nebo šachy, stejně jako tisíce dalších dětí. Pokud má talent, byla by škoda jej plně nerozvinout, a tak stojíte před důležitým rozhodnutím – nechat dítě na stejné úrovni, jako jsou tisíce dalších, nebo je posunout ještě dále? Neznamená to však pouze změnu životního stylu vašeho dítka, ale také změnu vašeho života. O jaké změny se jedná?

  • Finanční investice – sportovní vybavení, nákup drahého hudebního nástroje, dobrý učitel – to všechno stojí peníze
  • Časová investice – účast na turnajích, doprava do specializované školy a na tréninky – to všechno zabere váš čas
  • Psychická investice – vaše dítko se dere mezi šampióny a bude to psychická nálož nejen pro ně – budete jeho psychologem, musíte je motivovat, chválit, vysvětlovat – bez kvalitní psychické podpory se nikam nedostane

Je nutné si uvědomit, že bez vaší podpory se dítě nikdy nestane šampiónem. Když bude cestovat samo po turnajích, rychle ztratí motivaci. Když nebude mít vaši finanční podporu, nebude si moci dovolit dobrého/kvalitního trenéra nebo školu. Když ho nebudete motivovat při prohře, velice brzy vyhoří..

5 tipů, které vaše dítě přivedou k prvenství:

  • Zjistěte talent dítěte co nejdříve. V deseti letech už v některých případech může být pozdě.
  • Udělejte s dítětem dohodu, jaké činnosti se bude věnovat, a slibte mu, že má vaši plnou podporu ve všech směrech
  • Dejte dítě do specializované školy, kde se bude moci plně rozvíjet. Pokud můžete, vyberte například specializovanou školu v zahraničí, která je v daném oboru vyhlášená.
  • Zaplaťte dítěti zkušené trenéry a učitele, kteří za sebou mají výsledky.
  • Nezanedbejte jeho rozvoj i v jiné oblasti pro dobu, kdy s danou činností bude chtít skončit. I když bude skvělý tenista, jednou přijde den, kdy s tenisem skončí a bude se věnovat v daném oboru něčemu jinému (některé talentové vlohy se mohou rozvíjet v jakémkoliv věku a každý jedinec jich má přibližně pět, proto se nebojte, že by vaše dítko nebavilo nic jiného).

Co říci na závěr? Každý rodič si přeje, aby jeho dítě bylo šťastné. Málokterý rodič si však uvědomuje, že štěstí dítěte závisí právě na něm, jeho osobnosti a investicích, které do dítěte vkládá. Pokud chcete z dítěte udělat šampióna, nezapomínejte vždy na jeho dobrý pocit, který by mělo při dané činnosti cítit. Nebuďte otrokářem, ale dobrým přítelem a i když se nakonec dítě rozhodne jít v životě jiným směrem, respektujte ho. Vždyť je to jeho život a vy mu v jeho cestě můžete pomoci pouze dobrou radou a kvalitním rodinným zázemím.

Přečtěte si také:

Investujme správně do svých dětí

CD „7 metod pro výběr životního partnera“

Objednejte si CD Aleše Kaliny „Základní principy výchovy dětí“

PDF verze (klikni pravým a ulož jako)

Doporučujeme: Škola pro ženy.cz LenkaCerna.cz |

Copyright © 2015  MindCorp s.r.o. | O společnosti | Ochrana osobních údajů | Volná místa |

rss